Home Events - Barn i Uppsala Kulturtorsdag på fredag: Dracula
teater

Kulturtorsdag på fredag: Dracula

Arrangören skriver:

Fredag 10 januari kl 10.00- 10.30
Plats: Stora ensemblen

Begränsad antal platser. Boka via kultur-fritid@tierp.se och ange antal platser.

Bland drakar och dragqueens presenterar: Dracula – upplevelseteater för alla sinnen!

Regissören Petter Wallenbergs prisbelönta dragshow-teatersällskap Bland drakar och dragqueens tar med er på en interaktiv föreställning med en unik, lekfull nytolkning av den klassiska romanen Dracula. Det är en ny, sensorisk teaterupplevelse där alla sinnen är med, vilket gör det lättare att förstå och leva sig in berättelsen.

Föreställningen framförs av dragshow-artisten och skådespelaren Inga Tvivel som gestaltar alla berättelsens karaktärer. Hela upplevelsen förstärks med olika saker som du får känna på, höra, lukta, se och utagera med sång, dans och rörelser. Upplev en rolig, fartfylld och spännande föreställning fylld av vassa tänder, doftande vitlök, ylande vargar, glittrande röda ögon och fantastiska förvandlingsnummer!

Manus och regi: Petter Wallenberg
Skådespelare: Inga Tvivel (Jan Ericson)

2025 bjuder vi in till Kulturtorsdagar som en del av kommunens Kulturprogram för funktionsnedsatta. En förmiddag för och med särskolor och dagliga verksamheter!

Med stöd från och i samarbete med:
Region Uppsala
Bland drakar och dragqueens

Datum

2025 jan 10
Expired!

Tid

10:00 - 10:30

Länk till eventet:

Läs mer

Platser

Kulturhuset Möbeln
Grevegatan 19, Tierp

Arrangör

Tierps kommun
Telefon
0293-21 80 88
E-post
medborgarservice@tierp.se
Webbplats
https://www.tierp.se/

Andra arrangörer

Bland drakar och draggueens
E-post
info@blanddrakarochdragqueens.se
Webbplats
https://blanddrakarochdragqueens.se/

Pin It on Pinterest

Share This