Foto: ClickerHappy via pixabay.com Invigning av lekplatsen och myrans stig i Hargshamn
Den 14/6 är det invigning av lekplatsen efter den fina upprustningen som Östhammars kommun gör i samverkan med Östhammarshem, Hargshamns Bygderåd och Hargshamns föräldraförening.
Samtidigt invigs de nya attraktionerna utmed myrans stig. I år tillkommer bland annat ett tjäderspel i svampgläntan av Hans Gustavsson.
Här kommer man kunna sitta ner en stund och lyssna på när Stig Unge berättar om tjäderspelets magi och självklart också lyssna på tjädrarnas magiska sång.
Det blir även nya kulissdjur utmed stigen i form av en vildsvinsfamilj i naturlig storlek.
Barn från Slåttergubbens förskola i Hallstavik har också skapat två fantastiska inredningar till Barnens Holk. Ansiktsmålning för barnen. Lekplatsen har fått en ny sandlåda, kompisgunga och andra roliga saker att leka med. Lekplatsen blir tillgänglighetsanpassad så att fler kan använda den och trivas på platsen.
Plats: Lekplatsen vid Storvägen, Parkering vid Folkets hus Hargshamn
Det kommer att bjudas på korv och festis till besökarna!
Varmt välkommen!
